Sprawdź, jakie konsekwencje mogą mieć braki w uzębieniu!

Braki w uzębieniu są problemem, który dotyka wielu osób. Często postrzegane jedynie jako kwestia estetyczna, niewypełnione luki po utraconych zębach mogą prowadzić do konsekwencji zdrowotnych, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy! W tym artykule przyjrzymy się, jakie problemy mogą wynikać z braku odpowiedniej interwencji stomatologicznej. Zapraszamy do lektury! 

Efekt Godona 

Gdy tracimy nawet jeden ząb, rozpoczyna się proces znany jako efekt Godona. Jest to zjawisko, w którym zęby sąsiadujące z luką po utraconym zębie zaczynają się stopniowo przemieszczać w kierunku tej pustej przestrzeni. Dzieje się tak, ponieważ brakujący ząb nie wspiera już zębów obok, co prowadzi do ich przesunięcia. To naturalna reakcja organizmu, ale może prowadzić do poważnych problemów z ułożeniem zębów w jamie ustnej. 

Wpływ na leczenie zachowawcze 

Te zmiany mogą mieć również wpływ na proces leczenia zachowawczego, jak np. przy wypełnianiu zębów. Gdy ząb zmieni swoje naturalne położenie, wypełnienie może być mniej trwałe i efektywne niż w przypadku zdrowego ułożenia zębów.

Przeciążenia zębów 

Brak zęba przez dłuższy czas może prowadzić do przeciążenia pozostałych zębów. Już po kilku miesiącach od usunięcia zęba, na zdjęciach RTG można zauważyć zmiany w strukturze twarzoczaszki, przesunięcie zębów i początek problemów, które w przyszłości mogą prowadzić do zaburzeń zgryzu.

Wady zgryzu 

Kolejnym problemem jest wysuwanie się zęba przeciwstawnego do miejsca, gdzie ząb został usunięty. Na przykład, jeśli straciliśmy ząb na dole, ząb naprzeciwko w szczęce może zacząć wysuwać się w dół, szukając podparcia. To może prowadzić do zmian w linii pozostałych zębów i powodować wady zgryzu.

Teraz na pewno widzicie, jak ważne jest, aby nie ignorować braków w uzębieniu i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. W Synus Clinic rozumiemy, jak istotne jest kompleksowe podejście do problemu braków w uzębieniu. Oferujemy szeroki zakres usług, które pomagają przywrócić zdrowy i piękny uśmiech, a tym samym zapobiegają opisywanym w tym artykule konsekwencjom.

recepcja