Rodzaje wad zgryzu u dorosłych

Wady zgryzu powstają już w dzieciństwie, jednak dopiero w dorosłym życiu mogą sprawiać problemy i mieć wpływ na jakość życia. Nieprawidłowy zgryz może przyczynić się m.in. do: choroby okluzyjnej, przyzębia, ale też układu pokarmowego, bólu głowy i kręgosłupa. Stąd tak istotne jest wdrożenie leczenia ortodontycznego, zanim jednak do niego dojdzie stomatolog powinien określić rodzaj wady zgryzu, by odpowiednio dobrać metody.

Kiedy zgryz jest prawidłowy?

O zdrowym zgryzie mówimy, kiedy każdy ząb (oprócz dolnych jedynek i ostatnich zębów górnych) ma kontakt z dwoma przeciwstawnymi zębami. Górne zęby powinny nachodzić na zęby dolne (około połowy wysokości zęba). Z kolei dolne jedynki oraz ostatnie zęby górne muszą schodzić się z jednym zębem jednoimiennym z przeciwstawnego łuku.

W każdej innej sytuacji, występuje wada zgryzu.

Jak rozpoznać zgryz z wadą?

Istnieją różne wady zgryzu i najczęściej wynikają z nieprawidłowej pozycji zębów - łuki zębowe lub podstawy kostne nie są ustawione względem siebie. Rozpoznanie wady polega na określeniu, czy zęby górne i dolne stykają się ze sobą w określony sposób.

Często dochodzi również do sytuacji, kiedy różne rodzaje wad mogą ze sobą współistnieć, a to powoduje różne dysfunkcje zgryzu.

 

Wady zgryzu - rodzaje

Zgryz krzyżowy

Dolne zęby, zarówno te przednie, jak i boczne, nachodzą na górne zęby, czyli są przed nimi wysunięte. Prawidłowo powinno być odwrotnie: górne zęby powinny zachodzić na dolne.

Zgryz otwarty

Po zaciśnięciu szczęki zęby dolne nie stykają się z górnymi. Często występuje u osób, które w dzieciństwie długotrwale ssały palec lub smoczek, miały nieprawidłową pozycję języka w spoczynku bądź infantylny sposób połykania (podczas połykania śliny bądź jedzenia język leży płasko, na dnie w jamie ustnej i napiera o zęby).

Zgryz głęboki

Po zaciśnięciu szczęki, górne zęby nadmiernie nachodzą na dolne lub je całkowicie przykrywają.

Tyłozgryz

To najczęstsza odmiana wad. Przednie, górne zęby są wysunięte przed przednimi dolnymi, a między nimi nie ma kontaktu. Można także zauważyć cofnięcie brody w profilu twarzy. Wada wynika z nadmiernego wzrostu górnej szczęki lub zahamowanego wzrostu żuchwy.

Przodozgryz

Przednie, górne zęby znajdują się za przednimi dolnymi. Często jest powiązane z nadmiernym wysunięciem brody w profilu twarzy. Wada wynika z nadmiernego wzrostu żuchwy lub zahamowanego wzrostu szczęki.

 

Stłoczenia zębów jako wada zgryzu

Stłoczenie zębów wynika z braku wystarczającej przestrzeni dla zębów, co prowadzi do nieprawidłowego ich ułożenia lub ustawienia. Zęby mogą być zatrzymane w kości lub wyrastać w niewłaściwych miejscach lub pod złym kątem. Istnieją różne rodzaje stłoczeń - pierwotne, wrodzone, wtórne.

Stłoczenie pierwotne wynika z nieproporcjonalności między rozmiarami zębów a podstawą kostną. Zwężenie łuku zębowego może być zauważalne już w uzębieniu mlecznym, objawiając się zgryzem krzyżowym z powodu zwężenia szczęki, często z przemieszczeniem dolnej szczęki (żuchwy).

Stłoczenie zębów może być także wadą wrodzoną, spowodowaną dziedziczeniem. Na przykład, jeśli dziedziczymy duże zęby po ojcu i małe szczęki po matce.

Stłoczenia wtórne są związane z przedwczesną utratą zębów mlecznych, na skutek urazów lub próchnicy, co sprawia, że wyrastające w wieku 6-7 lat pierwsze zęby trzonowe (szóstki) przemieszczają się do przodu, zajmując miejsce dla zębów stałych, które jeszcze rozwijają się w kości. Ponadto, brak zębów powoduje brak bodźców czynnościowych podczas żucia, co hamuje wzrost kości i prowadzi do niedostatecznego rozwoju szczęki, pogłębiając deficyt miejsca.

Leczenie stłoczenia zębów polega na stosowaniu aparatów ruchomych lub stałych, zależnie od wieku, stopnia nasilenia i przyczyny stłoczenia. Jest to proces długotrwały, a sposób leczenia może różnić się w zależności od przypadku. 

Nakładki Clear Correct

Clear Correct to nakładki ortodontyczne na zęby, które są dla pacjentów alternatywą dla estetycznego aparatu stałego. Nakładkami można leczyć m.in. stłoczenia zębów, zgryz krzyżowy, szparowatość, zgryz głęboki, zgryz otwarty, szpary między zębami, tyłozgryz, przesunięcie linii pośrodkowej

Sprawdź promocję na nakładki Clear Correct w Synus Clinic

recepcja