Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe pełnią funkcję uzupełnienia protetycznego. Mogą one być osadzone na naturalnym zębie bądź na implancie stomatologicznym. Doskonale imitują pojedyncze zęby, gdy są one przebarwione, zniszczone bądź wtedy, gdy ich brakuje. Rodzaje koron dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najpopularniejsze są korony pełnoceramiczne, porcelanowe, a także cyrkonowe. Sprawdź, czym różnią się one od siebie oraz poznaj ich mocne strony.

Korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu stosuje się do odbudowy mocno zniszczonych, przebarwionych i uszkodzonych zębów. Zastępują pojedyncze zęby, stapiając się z naturalnym uzębieniem, a także mogą stanowić filar dla mostów protetycznych. Korony sprawdzą się wtedy, gdy  nie ma już możliwości odbudowy zęba za pomocą materiału kompozytowego. Korony cyrkonowe to trwałe i estetyczne rozwiązanie, choć trzeba się liczyć z tym, że jest ono również kosztowne. Nie powodują reakcji alergicznych, ponieważ nie mają dodatków z metalu.

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne są w całości wykonane z ceramicznego materiału, dlatego wyglądają one naturalnie. Dobra transparentność z kolei pozwala na zastosowanie ich do odbudowy ubytków w przednim uzębieniu. Korony pełnoceramiczne służą do odbudowy, a także do wzmocnienia zębów.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe są wykonane na podbudowie z metalu pokrytego warstwami ceramiki porcelanowej. Podbudowa ze stopu metali szlachetnych zapewnia wytrzymałość korony, natomiast ceramika znajdująca się na zewnątrz korony nadaje całości wygląd i kolor naturalnego uzębienia. Z racji jednak na gorszą przezierność, niż  w przypadku koron ceramicznych czy cyrkonowych, nie zaleca się stosowania ich do przodów.

recepcja