Na czym polega laserowe leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych?

Nadwrażliwość szyjek zębowych objawia się uczuciem przenikającego bólu podczas spożywania zimnych/gorących, słodkich lub kwaśnych pokarmów/napojów. Tradycyjne metody leczenia nadwrażliwości często nie przynoszą natychmiastowych efektów. Nowoczesna stomatologia oferuje jednak innowacyjne rozwiązanie, jakim jest laserowe leczenie nadwrażliwości. Laseroterapia sprawia, że pacjent może doświadczyć ulgi już po pierwszej wizycie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, na czym polega laserowe leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych, jakie są jej zalety oraz dlaczego warto się zdecydować na ten zabieg.

Jak powstaje nadwrażliwość zębów?

Zęby składają się z trzech głównych części:

  • korony chronionej szkliwem, 
  • korzenia pokrytego miękkim cementem,
  • szyjki zębowej osłoniętej dziąsłem, która łączy koronę z korzeniem.

Wszystkie te warstwy chronią zębinę, która z kolei zabezpiecza unerwioną miazgę zęba. Kiedy dochodzi do recesji dziąsła lub uszkodzenia szkliwa, odsłonięte zostają kanaliki zębinowe. Są one bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, przez co bodźce docierają do miazgi zęba. W rezultacie odczuwamy dyskomfort i ból, powszechnie znany jako nadwrażliwość zębów.

Laseroterapia  – natychmiastowa ulga dla zębów

Laserowe leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych polega na aplikacji wiązki laserowej, która zamyka zewnętrzne ujścia i zmniejszamy średnicę kanalików zębinowych. Taki zabieg natychmiastowo i całkowicie eliminuje uczucie nadwrażliwości.

Laseroterapia to bezpieczna metoda usuwania nadwrażliwości, która zapewnia szybkie gojenie ran bez powikłań. Zabieg nie powoduje rozległej martwicy tkanek.

Jak zapobiec wystąpieniu nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów może wystąpić z powodu cofania się dziąseł, uszkodzenia szkliwa lub niewłaściwego szczotkowania, używając zbyt twardej szczoteczki. Niezwykle istotna jest także profilaktyka – nitkowanie i szczotkowanie zębów, a także stosowanie płynu do płukania ust. Wybieraj pasty i płyny do płukania zawierające fluor, który pomaga zmniejszyć nadwrażliwość. Regularnie odwiedzaj higienistkę stomatologiczną w celu usuwania kamienia nazębnego, najlepiej co 4-6 miesięcy.

recepcja