Fizjoterapia narządu żucia - leczenie zaburzeń układu stawowo-mięśniowego twarzy i jamy ustnej.

Jedzenie, mówienie i wyrażanie emocji - to właśnie te codzienne czynności wykonujemy za pomocą narządu żucia, a więc układu stawowo-mięśniowego twarzy. W przypadku zaburzeń związanych z tym narządem, mogą pojawić: się ból szczęki, trudności w otwieraniu ust, czy bruksizm. Konieczna może wówczas okazać się fizjoterapia narządu żucia.

Fizjoterapia narządu żucia - co to?

To dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń układu stawowo-mięśniowego twarzy i jamy ustnej. Inaczej jest nazywana terapią manualną, której celem jest przywrócenie pełnej sprawności funkcji narządu żucia, złagodzenie bólu i poprawa jakości życia.

Przebieg fizjoterapii układu stawowo-mięśniowego twarzy

Do prawidłowej diagnozy na początek niezbędny jest wywiad z pacjentem, który przeprowadza wykwalifikiwany fizjoterapeua. W wywiadzie zbierane są: informacje o historii medycznej pacjenta, objawach, czynnikach, które wywołał dyskomfort oraz dotychczasowych metodach leczenia. Podstawą na pierwszej wizycie jest także badanie fizykalne, obejmujące ocenę ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni twarzy i ocenę jej symetrii.

Prawidłowe zdiagnozowanie po badaniu pozwala opracować indywidualny plan leczenia. Zwykle są to różne techniki terapeutyczne:

  • Ćwiczenia mięśniowe - nauka specjalnych ćwiczeń, których celem jest wzmacnianie i rozluźnianie mięśni narządu żucia. Do ćwiczeń należą m.in. proste ruchy otwierania i zamykania, masaż mięśni twarzy i ćwiczenia relaksacyjne.
  • Terapia manualna - specjalne techniki terapuetyczne, podczas których fizjoterpauta rozluźnia napięte mięśnie, redukuje stany zapalne i poprawia krążenie w obrębie narządu żucia.
  • Edukacja - nauka prawidłowej postawy, nawyków żucia, ale też sposobów minimalizowania napięcia mięśniowego na co dzień.

Wskazania do fizjoterapii narządu żucia

Do fizjoterapeuty narządu żucia może udać się każdy w różnym wieku. Osoby, które borykają się z problemami stawowo-mięśniowymi narządu żucia powinny skonsultować swoje obawy ze specjalistą.

Z fizjoterapii skorzystać powinni pacjenci zdiagnozowani z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizmem, bólem szczęki, trudnościami w otwieraniu i zamykaniu ust, a także innymi problemami związanymi z narządem żucia.

Fizjoterapia narządu żucia jest stosowana jako część kompleksowego leczenia, które obejmuje często także: farmakoterapię, zmiany w nawykach żywieniowych, czy też aparat ortodontyczny.

 


Fizjoterapia narządu żucia w centrum stomatologii w Bydgoszczy Synus Clinic


 recepcja