Na jakie narażone są nasze zęby i dziąsła?

Stan naszej jamy ustnej ma wpływ również na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. Regularne wizyty u stomatologa i zdrowa dieta odzwierciedlają wygląd naszego uzębienia. Niestety, wiele osób zaniedbuje codzienną higienę jamy ustnej, co może prowadzić do różnych chorób zębów i dziąseł. W dzisiejszym artykule omówimy najczęstsze problemy, na jakie narażone są nasze zęby i dziąsła oraz jak można im zapobiegać.

1. Najczęstsza choroba zębów – próchnica

Bakterie znajdujące się w jamie ustnej przekształcają resztki pożywienia w kwasy uszkadzające i osłabiające szkliwo. W miarę postępującej próchnicy nasila się ból, nadwrażliwość na gorące i zimne napoje. Stomatolog musi zastosować wypełnienia stomatologiczne.

Zapobieganie: Aby uniknąć próchnicy, regularnie myj zęby pastą z fluorem i używaj nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami. Unikaj nadmiernego spożywania słodyczy oraz słodzonych napojów gazowanych. Profilaktyka i higiena jamy ustnej to klucz do zdrowego uśmiechu.

2. Przesuwanie się zębów

Zęby przesuwają się same w miarę upływu czasu. Jednakże na skutek różnych czynników, takich jak ubytki w uzębieniu lub wady zgryzu, może dojść do znacznej zmiany ustawienia zębów.

Zapobieganie: Regularnie odwiedzaj ortodontę, jeśli zauważysz zmianę pozycji swoich zębów. Wczesne leczenie może zapobiec poważnym problemom ze zgryzem bez konieczności zastosowania stałego aparatu ortodontycznego.

3. Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów mogą być spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty, czerwonego wina lub brakiem higieny jamy ustnej. 

Zapobieganie: Unikaj produktów, które mogą powodować przebarwienia, lub ogranicz ich spożycie. Regularne mycie zębów lub profesjonalne wybielanie zębów przez dentystę może pomóc w utrzymaniu białego uśmiechu. Więcej o wybielaniu zębów przeczytasz tutaj.

4. Parodontoza – choroba przyzębia

Jeden z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się nasi pacjenci. Tkanki dziąseł oraz kości, które utrzymują zęby w jamie ustnej, ulegają uszkodzeniu. Jeśli nie podejmiemy się leczenia parodontoza może prowadzić nawet do utraty zębów.

Zapobieganie: Zrezygnuj z używek i szczotkuj zęby po każdym posiłku. Zalecamy również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

recepcja