Dowiedz się, jak wygląda podniesienie dna zatoki szczękowej!

Utrata zębów ma poważne skutki zdrowotne. Przyczynami tego problemu są m.in. zaniedbywanie higieny jamy ustnej, zapalenie dziąseł, infekcje oraz czasami urazy. Brak zęba prowadzi do zaniku tkanki kostnej szczęki, ponieważ nieużywana kość ulega degradacji. W takiej sytuacji konieczne staje się podniesienie dna zatoki szczękowej, aby umożliwić skuteczną implantację zęba. Na czym polega ten zabieg? Odpowiadamy!

Jak wygląda podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura chirurgiczna mająca na celu zwiększenie ilości kości wyrostka zębodołowego w bocznej części szczęki. To istotnie wpływa na strukturę kostną w całej jamie ustnej. Przebieg operacji polega na umieszczeniu materiału imitującego kość pod błoną śluzową, która pokrywa zatokę szczękową. Po uzyskaniu odpowiedniej podstawy kostnej można przystąpić do planowanego zabiegu implantacji.

Czy podniesienie dna zatoki szczękowej boli?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura przeprowadzana przy miejscowym znieczuleniu. Chirurg po podniesieniu błony śluzowej zatoki wypełnia utworzoną przestrzeń za pomocą specjalnego biomateriału. Następnie obszar operacyjny jest zabezpieczany poprzez przykrycie go śluzówką i membraną ochronną. Ważne jest, że istnieją dwie techniki podnoszenia dna zatoki — metoda otwarta oraz metoda zamknięta. Plan zabiegu i proces leczenia opiera się na wynikach badania tomografii komputerowej.

Jak dbać o zęby po podniesieniu dna zatoki szczękowej?

Po zabiegu konieczne jest pozostawienie sobie kilku dni na odpoczynek oraz unikanie intensywnych aktywności fizycznych oraz podróży lotniczych. Dentysta przepisze odpowiednie leki, które przyspieszą proces gojenia, a także dostarczy wskazówki dotyczące opieki pooperacyjnej. Warto zaznaczyć, że nie zawsze podniesienie dna zatoki szczękowej łączy się bezpośrednio z wszczepianiem implantów w tej samej wizycie. To zależy od grubości kości oraz ewentualnych przeciwwskazań.

 

recepcja