Zalecenia po wszczepieniu implantu stomatologicznego

Wszczepienie implantu stomatologicznego to często wybierane rozwiązanie w przypadku pojedynczego ubytku lub braku kilku zębów. Po udanym zabiegu wszczepienia implantu warto stosować się do istotnych zaleceń, których przestrzeganie jest kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia jamy ustnej i zapewnienia trwałości implantu. Każdy pacjent może mieć indywidualne porady odnośnie do opieki po wszczepieniu implantu, jednakże jest kilka ogólnych zasad higieny, które warto przestrzegać. Oto one!

Jak dbać o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantu?

W trakcie trwania pierwszej doby po zabiegu należy wstrzymać się od płukania jamy ustnej, które mogłoby spowodować wtórne krwawienie. Dopiero od drugiej doby można rozpocząć płukanie po posiłkach za pomocą płynu antybakteryjnego. Bezpośrednio po zabiegu warto stosować okłady z lodem, które wspomagają proces gojenia się rany, a także łagodzą obrzęk i ból. Nie należy jednak przykładać lodu bezpośrednio do skóry! Okład z lodem zaleca się zawinąć w ściereczkę. Pacjent może również przyjmować środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza.

W pierwszym tygodniu po implantacji należy zachować szczególną ostrożność podczas szczotkowania zębów. Najlepiej robić to delikatnie miękką szczoteczką. 

Spożywanie napojów i pokarmów po zabiegu

Przez pierwsze 3 dni należy unikać twardych pokarmów, a także gorących potraw czy napojów. Na ten czas zaleca się także zrezygnować z alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Warto również ograniczyć, a najlepiej - zrezygnować z palenia papierosów.

 

Odpoczynek wspiera procesy regeneracyjne i gojenie

Przez kilka dni po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, jak również z pochylania głowy. Unikaj leżenia na płasko. Zaleca się odpoczywać w pozycji siedzącej z podpieraniem głowy lub w pozycji półsiedzącej. 

To jedynie ogólne zalecenia, dlatego warto skonsultować się ze swoim lekarzem stomatologiem, aby uzyskać indywidualne porady pozabiegowe po wszczepieniu implantu stomatologicznego.

recepcja