Czym jest szyna relaksacyjna?

Choć wiemy, jak duży wpływ ma stres na nasz organizm i zdrowie psychiczne, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może on wpływać również na ciało, w tym na stan naszego uzębienia. Stres należy do jednych z głównych powodów nadmiernego zaciskania i zgrzytania zębami. Bruksizm – bo to o nim mowa – jest groźny dla zębów, może doprowadzić do ich ścierania, zęby stają się łamliwe i rozchwiane. Sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami jest stosowanie szyny relaksacyjnej na noc.


Co to jest szyna relaksacyjna?

Szyny relaksacyjne mają postać przezroczystych nakładek, które pacjent zakłada na noc w celu zapobiegania zgrzytaniu zębami oraz łagodzenia napięcia w mięśniach żuchwy. Są one wykonane z tworzywa akrylowego – trwałego, ale elastycznego materiału, który dopasowuje się do indywidualnego kształtu zębów, przynosząc ulgę zaciśniętym mięśniom. 


Jak działa szyna relaksacyjna i dla kogo jest zalecana?

Głównym zadaniem szyn relaksacyjnych jest uniemożliwienie zgrzytania zębami, oddzielając górny łuk od dolnego. Dzięki szynie redukowane jest napięcie mięśni żuchwy, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia bólu oraz dyskomfortu. Noszenie szyny podczas snu relaksuje mięśnie, znacząco poprawiając jakość snu.

Stosowanie szyny relaksacyjnej zaleca się w przypadku:

  • odczuwania bólu stawu skroniowo-żuchwowego,
  • leczenia ortodontycznego,
  • napięcia mięśni twarzy,
  • bruksizmu,
  • rozchwiania zębów.


Szyna relaksacyjna – czy można ją kupić bez recepty?

Szyny relaksacyjne dzielą się na miękkie oraz twarde. Te pierwsze możemy kupić w aptece, jednakże nie są zalecane ze względu na delikatny materiał, który nie zapewnia wystarczającej ochrony przed ścieraniem się zębów. Szyna powinna być indywidualnie dopasowana na podstawie wycisku przez doświadczonego stomatologa i po uprzednim przeprowadzeniu badań jamy ustnej w celu oceny stopnia uszkodzeń zębów. Właściwie dobrana szyna relaksacyjna nie powoduje otarć ani podrażnień. Skonsultuj się ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy szyny relaksacyjne są odpowiednie dla Ciebie. 

recepcja