Dowiedz się, jak robi się tomografię zębów!

Tomografia jamy ustnej, zwana również tomografią stożkową CBCT, stanowi niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne w stomatologii. Pozwala ona na dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych jamy ustnej oraz okolicznych tkanek, co umożliwia precyzyjną diagnozę i planowanie leczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, jego zastosowaniom, oraz jak wygląda proces wykonania tomografii stożkowej. 

Czym jest tomografia stożkowa CBCT?

Tomografia stożkowa CBCT wykorzystuje specjalną technikę obrazowania, w której lampa rentgenowska wykonuje obrót wokół głowy pacjenta, zbierając duże ilości danych. Jest to szybkie, bezbolesne badanie, które pozwala uzyskać szczegółowy obraz badanego obszaru. Nazwa "stożkowa" pochodzi od kształtu wiązki promieniowania wykorzystywanej podczas badania, która ma formę stożka. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu badanego obszaru oraz wykonanie precyzyjnej oceny stanu zębów, szczęki, żuchwy, zatok czy stawów skroniowo-żuchwowych.

Zastosowania tomografii CBCT

Tomografia stożkowa CBCT znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach stomatologii, takich jak ortodoncja, chirurgia szczękowo-twarzowa, diagnostyka zębów zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych, oraz w ocenie schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Jest także przydatna w planowaniu leczenia ortodontycznego oraz po urazach twarzoczaszki, umożliwiając dostrzeżenie nawet niewielkich złamań.

Wskazania do badania

Badanie tomografii stożkowej CBCT jest zalecane w przypadku, gdy zwykłe badanie RTG nie dostarcza wystarczających informacji diagnostycznych, oraz w sytuacjach, gdy potrzebna jest dokładniejsza ocena struktur anatomicznych jamy ustnej. Jest również wykorzystywane w laryngologii do diagnostyki stanów chorobowych jamy nosowej oraz zatok szczękowych, oraz w radioterapii do weryfikacji ułożenia pacjenta przed napromienianiem.

Tomografia jamy ustnej CBCT to nowoczesna i precyzyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych jamy ustnej i okolicznych tkanek. Dzięki temu lekarze mogą szybko i skutecznie diagnozować schorzenia oraz planować odpowiednie leczenie. Choć badanie to jest płatne i wymaga skierowania lekarskiego, jego dokładność i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie w praktyce stomatologicznej i laryngologicznej.

recepcja